Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji: 22-30 października 2019 r.

Utworzono dnia 05.11.2019

Już tradycją jest organizowanie w Szkole Podstawowej nr 6 w Redzie Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Program tegorocznych obchodów uwzględnił wiele atrakcyjnych imprez dla uczniów. Uczniowie klas 1-3 świetnie bawili się 24 października podczas Andersenady. To dzień poświęcony H. Ch. Andersenowi – sławnemu baśniopisarzowi (z dysleksją).

W tym dniu dzieci z klas 1-3 przebrały się za ulubionych bohaterów baśni. Ponadto pani Barbara Brzezińska-Feiner, nazwana przez dzieci naszej szkoły „Panią Andersenową”, przeczytała uczniom baśń pt. „Serdeczny żal”. Potem był pokaz slajdów, dotyczący życia wielkiego pisarza. W czasie tej prezentacji uczniowie odgadywali zagadki związane z bohaterami baśni.

Oprócz tego pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej przez p. Ewę Bielik. W kolejne dni tego niezwykłego tygodnia uczniowie zapoznawali się z baśniami H. Ch. Andersena. Słuchając ich niemal codziennie mieli okazję poznać cenione wartości i prawa człowieka. Warto podkreślić, że na zajęciach baśnie czytali nie tylko nauczyciele, ale także starsi uczniowie- wolontariusze programu „Dzieci czytają dzieciom”, któremu koordynuje p. Bogumiła Drewek. Uczniowie wzięli udział w konkursach- plastycznym i literackim pod kierunkiem pań nauczycielek uczących w klasach 1-3 i pań uczących języka polskiego.

W dniu 29 października uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w imprezie pt. „10 minut na ruch i 20 minut na czytanie”. Przy muzyce pod czujnym okiem pań od wf-u: Sylwii Frymark oraz Sabiny Pionke-Jersak wykonywali ćwiczenia gimnastyczne się z książkami, a następnie ustanowili szkolny rekord w jednoczesnym czytaniu ulubionych książek. Okazało się, że przez 20 minut jednocześnie czytało na sali gimnastycznej 140 uczniów i 10 nauczycieli. Łącznie przeczytano 2983 strony. Następnie uczniowie zapisali na planszy swoje refleksje na temat, dlaczego czytają książki: „Czytam, bo…”

W dniach od 22 do 30 października powstała ciekawa ekspozycja zdjęć „Czytam wszędzie”, którą rozpowszechniali uczniowie z SU, a także przy bibliotece przygotowany był kącik czytelniczy z książkami ulubionych autorów, które poczytać można było podczas przerw między lekcjami.

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zakończył się szkoleniem wolontariuszy z klas 7 i 8 do programu „Dzieci czytają dzieciom”. Po kilkugodzinnym szkoleniu młodzi wolontariusze będą mogli aktywnie czytać w parach z młodszymi uczniami naszej szkoły i zdobywać pierwsze doświadczenie w pracy pedagogicznej.

Podziękowania należą się wszystkim – paniom i panom – Nauczycielkom i Nauczycielom, Bibliotekarce, Personelowi Szkoły, Dyrektorowi i Wicedyrektorowi oraz Rodzicom - za zaangażowanie i pomoc w realizację tego przedsięwzięcia, zaś Uczniom za entuzjastyczny udział w imprezach, przepiękne fotki, prace plastyczne, literackie, czytanie książek!

Jeśli tydzień ten zapisze się jako miłe wspomnienie, to za rok znów się zorganizujemy… (Małgorzata Rożyńska- koordynatorka przedsięwzięcia, Wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji)

M.R.

Andersenada 22-30 października 2019