Aktywne zwiedzanie Muzeum Emigracji

Utworzono dnia 08.12.2019

Muzeum Emigracji mieszczące się przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie zostało udostępnione do zwiedzania stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku. Siedzibą muzeum jest historyczny budynek Dworca Morskiego powstałego w okresie międzywojennym. Miejsce to wyrosło z potrzeby obsługi morskiego ruchu pasażerskiego, w tym również floty transatlantyckiej. Tutaj emigranci żegnali się ze swoją ojczyzną i wyruszali w rejs, często do krajów o których mieli tylko niewielkie pojęcie, z nadzieją na lepsze życie.

Uczniowie klasy siódmej wzięli udział w opowieści o tym kim byli emigranci, czym była Wielka Emigracja, dlaczego Polacy podejmowali decyzję o opuszczeniu kraju, jak przebiegała ich droga do nowych miejsc i co czekało ich po przybyciu do celu podróży. Podczas aktywnego zwiedzania muzeum w czwartek piątego grudnia, razem z Panią Przewodniczką mogliśmy towarzyszyć pochodzącej z małej, galicyjskiej wsi rodzinie Sikorów w ich podróży za ocean, poznać problemy towarzyszące przeprawieniu się na drugi koniec świata, jak i warunki w jakich spędzili podróż.

Poznaliśmy także powojenną historię polskiej emigracji, obejrzeliśmy fragmenty przedwojennych i powojennych filmów do których sceny kręcono w sąsiedztwie Dworca Morskiego. Podziwialiśmy także bogatą dekorację prezentującą różne aspekty emigracji w okresie od XIX w. aż do czasów współczesnych. Niektórych szczególnie zainteresowało stanowisko z dostępem do bazy danych emigrantów, gdzie można było poszukać śladów swoich bliskich, których być może ostatnim miejscem pobytu w ojczyźnie był budynek Dworca Morskiego w Gdyni.

Klasa VII w Muzeum Emigracji

Utworzono dnia 08.12.2019, 12:30